Peygamberimizin Mazhar Olduğu Bir Mucize: Konuşan Hurma Direği

İslamiyet

Sizce cansız varlıkların duyguları olur mu arkadaşlar? 

Ya da şöyle sorayım: “Eski bir hurma kütüğü ağlayabilir mi?”

Ben de ağlayamaz diye düşündüm… Sonuçta canlı değil, nasıl ağlayacak değil mi?

Ama Allah dilerse olmazlar olur. Zaten evren de, evrendeki kurallar da Allah’ın. Kanunlarını istediği zaman değiştirir ve olmaz zannettiğimiz şeyleri yaratır. Mesela dağ gibi büyük bir ateşin içine atılan İbrahim Peygamberi ateş yakmadı. Bir başka mucize ise, Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret ettiği sırada yaşandı. Bulundukları mağaranın girişine güvercin gelip yuva yaptı, örümcek de ağ ördü ve kâfirler onların orada olmadıklarını düşünüp gittiler… İşte bunlara mucize diyoruz. Gerçi Allah’ın her yarattığı bizim için mucizedir; bir otu bile yapamayız, can veremeyiz. Her şey mucizedir yani…

Bir gün ağlayan kütük olayını okuduğumda çok şaşırdım. 

Olay şöyle olmuştu:

Sevgili Peygamberimiz aleyhissalâtu vesselâm mescidde hutbe okurken, orada bulunan kuru bir hurma kütüğüne dayanır ve hutbelerini öyle okurdu.

Sonradan hutbe için mescide minber yapıldı. Minber yerine konulup, o kütük oradan kaldırılacağı sırada bir inleme sesi duyuldu. 

Bu ses, Efendimizin hutbe okurken dayandığı kuru hurma kütüğünden geliyordu. Orada bulunanların ifadesiyle deve inlemesine benziyordu. Ve anlaşıldı ki o kütük, Allah’ın Elçisinden ayrılacağı için ağlıyordu.

Bu bir mucize idi. Onun bu ağlamasıyla orada bulunan sahabiler de duygulandılar. 

Bunun üzerine Allah’ın Resulü aleyhissalâtü vesselâm, o hurma kütüğü ile konuştu ve sordu: “İstersen seni eski yerine koyalım. Ya da seni Cennet’te dikeyim.” 

Efendimizin bu sözleri üzerine o kütük ebedi olarak cennette olmayı istedi, dedi ki: “Cennette beni dik ki, benim meyvelerimden, Cenâb-ı Hakk’ın sevgili kulları yesin. Hem bir mekân ki, orada ebedi yaşamak vardır, çürümek yoktur.”

Bu ard arda yaşanan iki mucizevi olaydan sonra Allah’ın Resulü Muhammed aleyhissalâtü vesselâm şöyle emretti: “O kuru direk minberin altına konulsun ve çürüyene kadar orada muhafaza edilsin.”

Böyle binlerce mucizeye mazhar olan Peygamberimiz Muhammed aleyhissalâtü vesselâmın bu mucizesini okuduğumda gözyaşlarıma hâkim olamadım.. 

O ne sevgili bir insandır ki, kuru bir hurma kütüğü bile ayrılık acısı ile dile gelip ağlamış.

Ve o ne sevgili, yüce bir insandır ki, ona cenneti teklif edip, cennetle müjdelemiş…

Rabbim bizleri de Peygamber Efendimiz gibi güzel ahlâklı, sağlam karakterli, Allah’ın hoşnut olduğu güzel işler yapan insanlardan eylesin. Ahirette Peygamberimizle Cennette buluşmayı ve orada o hurma ağacının meyvesinden yemeyi nasip etsin. Amin.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!