Konuşan Salyangoz

Canlılar Âlemi Kültür Edebiyat Çevremiz

Arkadaşlar merhaba,

Ben bir salyangozum. Geçen gün okula giden bir çocuk bana dikkatle ve merakla bakınca, onunla tanıştık. Başladım kendimi anlatmaya… Neler söyledim neler!.. Hadi size de anlatayım:

Biz salyangozlar evimizi sırtımızda taşırız. Bir tehlike hissettik mi hemen kabuğunuzun içine çekiliriz. Dünya üzerinde 43 bin çeşidimiz vardır. Karada, denizde, tatlı sularda yaşarız. Bu sebeple de her yerde sürpriz yapıp karşınıza çıkabiliriz.

Ayrıca kış uykusuna da yatarız. Bazen şartlar zorlaşırsa, hayatta kalabilmek için yazın da uyuruz.

Biliyor musunuz bizler duymayız, ama endişe etmeyin, duymaya ihtiyacımız da yoktur. Fakat görürüz. Nasıl mı? Antenlerle; bize bunun için antenler vermiş Rabbimiz. Görme antenlerinin alt kısmında ise kısa olan iki antenle de koku alır ve titreşimleri hissederiz. Çok şükür Rabbimiz Allah neye ihtiyacımız varsa eksiksiz vermiş, veriyor.

Ne kadar yaşadığımızı mı merak ettiniz? Ortalama üç yada yedi yıl ömür verilir bize.

Bizim elbisemiz sizinkiler gibi kumaştan ve esnek değildir. Allah bize farklı güzelliklerde kabuktan elbiseler verir. Bu kabuk serttir, ama biz büyüdükçe onu da büyütür Rabbimiz.

Dişlerimiz de sizinkilerden farklıdır. Bizimkiler dillerimizin üzerindedir ve sıkı durun, ondört binin üzerinde dişimiz vardır. Şaşırdınız değil mi? Elma, kayısı gibi meyveleri, marul, taze fasulye gibi sebzeleri afiyetle yeriz.

Nemli yerleri severiz. Bu sebeple de yağmur yağınca bayram eder, dışarılara fırlarız…

Giderken arkamızda parlak izler bırakırız. İnsanların dikkatini çeker bu izler… Bir gün ben de merak edip anneme sormuştum bu izleri. Annem, “O izler bizim geçmişimiz, işte biz geçtiğimiz yerlerde böyle güzel ve parlak izler bırakırız.” demişti.

Arkadaşlar güzel yaşayıp, bu hayatta güzel izler bırakmak gibi bir mutluluk sebebi yoktur. Sizler de hayat yolculuğunuzda güzel izler bıraka bıraka yürüyün olur mu!..

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!