Acayip Faaliyet Var!.. / Kâğıttan Kayık Nasıl Yapılır?

Hobi / Eğlence Genel Kültür

Kâğıttan kayık yapmak için gereken malzeme:

• A4 kâğıdı (beyaz ya da renkli yazıcı kâğıdı, elişi kâğıdı ya da origami kâğıdı

...

 A4 kâğıdı ikiye katlıyoruz. Kâğıdı dikey olarak yere serip, köşeleri kavuşacak şekilde soldan sağa doğru katlıyoruz. Kâğıt üzerinde çok düzgün bir kat yeri olmasını sağlıyoruz. Kat izini keskinleştirmek içinse parmağımızla bastırarak katın üzerinden 3-4 defa geçiyoruz.

Kâğıdı kat yerinden açarak, 90 derece çeviriyor ve tekrar ikiye katlıyoruz. Kâğıdı bu şekilde ayarladıktan sonra soldan sağa doğru ikiye katlıyoruz. Bu katlama sonucunda sayfanın ortasında yeni bir kat izi oluşacak. Artık sayfanın her iki merkezinde de (yatay ve dikey eksende) birer kat izi olmalı.

Kat bize doğru açılacak şekilde kâğıdı çeviriyoruz. Sonrasında alt kısmında 2,5 ila 5 cm alan bırakarak üst köşeleri kâğıdın ortasına doğru katlıyoruz. Katların ortadaki kat iziyle aynı hizaya gelmesine dikkat ediyoruz. Katları sabitlemek için parmağımızla bastırarak kenarların üzerinden geçiyoruz. Köşelerden içeriye doğru gelen katları hizalamaya yardımcı olması için önceden yaptığımız kat yerini kullanıyoruz.

Kâğıdın alt kısmını her iki tarafta da yukarı doğru katlıyoruz. Kâğıdın altında kalan kanadı tutup, katlanan iki üçgen parçanın alt kısmının üzerine doğru katlıyoruz. Kâğıdın arkasını çevirip, diğer taraftaki kanada da aynı işlemi uyguluyoruz. Sonuç olarak kâğıttan bir şapka ortaya çıkacak.

Alt köşeleri alarak içe doğru katlıyoruz. Kâğıdın bir yüzünde, üçgenin üzerine katlanan dikdörtgenin köşelerini tutuyoruz. Kâğıdın bu kısımlarını üçgenin kenarlarına sararak katlıyoruz ki üçgenin kenarını kaplamış şekilde kalsın. Sonra da altta kalan kanatları yine üçgenin kenarlarını saracak şekilde katlıyoruz. Bize göre en yakında duran kanatlar, arka kanatların üzerine değil, önüne katlanmalı. Arka kanatların üzerine katlarsak, arka kanatları katlama imkânı olmayacak.

Üçgeni kare hâline getiriyoruz. Üçgeni tutup, 45 derece çevirerek, üçgenin alt kısmını açıyoruz. Kare şekline gelene kadar kâğıdı nazikçe yanlara çekip ayırıyoruz. Üçgenin alt köşelerinin birbiri üzerine katlandığından emin oluyoruz. Kâğıdın kenarlarını bastırarak sabitliyoruz ki kare şeklinde kalsın.

Alttaki kanatları yukarı katlıyoruz. Karenin alt noktaları yukarı katlanabilecek şekilde kâğıdımızı ayarlıyoruz. Alt köşelerden birini üst köşeyle aynı hizaya getirerek yukarı katlıyoruz. Sonra kâğıdı ters çevirerek aynı işlemi diğer tarafta da uyguluyoruz. Karenin alt noktası, kâğıdın üzerinde fazladan katlarla kaplı kısmı olmalı.

Üçgeni tekrar kare hâline getiriyoruz. Önceki aşamada olduğu gibi üçgeni tutup, 45 derece çevirerek yeni üçgeninin alt kısmını parmaklarımızla açıyoruz. Kâğıdın kenarlarını bastırarak sabitliyoruz ki kare şeklinde kalsın. Alt köşeler, karenin alt noktası olacak şekilde aynı hizaya gelmeli.

Karenin kenarları üzerindeki üçgenleri dışa doğru çekiyoruz. Karenin tepesinden başlayarak iki kenarı birden nazikçe çekerek ayırıyoruz ki karenin ortasını ikiye bölen bağlantı yeri açılsın. Kayığı biraz daha sağlamlaştırmak için katlı dış kenarların kat izini belirginleştiriyoruz. İki kenarı ayırırken karenin içindeki üçgeni de yukarı çekmemiz gerekebilir. Karenin içindeki üçgen kayığın “gönder”i olacağı için, bunun dik bir şekilde durmasını sağlıyoruz.

 

Kayığın yüzmeye hazır, onu yüzdürebilirsin. Daha dayanıklı olması için köşeleri şeffaf bantla güçlendirebilir ve kayığı kuru tutmak için alt kısmını bantla sarabilirsin.

...

İpuçları

Kullandığımız kâğıdın ağırlığı arttıkça yapımının daha da zorlaşacağını unutmamalıyız.

Kayığını gölet gibi geniş bir su kaynağında yüzdürüyorsak, bir ucuna ip yapıştırabiliriz.

Kâğıdın kenarlarını hizalamaya çalışmalıyız. İki tarafı da eşit şekilde yapılmış bir kayığın devrilme olasılığı daha azdır.

...

ETKİNLİK

O kadar büyük ve ağır gemiler suda nasıl batmıyor? Bir taş bile batarken, metal yığınları nasıl suda yüzüyor? Üzerine düşünülecek ne kadar çok şey var dünyada değil mi? Her şey bize fayda sağlayacak şekilde yaratılmış. Sen ne diyorsun bu konuda?..

...

Kaynak: https://www.wikihow.com.tr/Kâğıttan-Gemi-Nasıl-Yapılır

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Kâğıttan kayığını bitirdiysen, fotoğrafını altta senin yerinde tüm arkadaşlarla paylaşabilirsin!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!